Ženšen je vzácná bylinka, ze které připravíte i čaj

ženšen kapsle

Ženšen pravý patří mezi vzácné rostliny, do které důvěru vkládali někdejší panovníci a aristokraté. Z léčivé rostliny se používá pouze její kořen, jenž však musí zrát alespoň šest let, aby obsahoval všechny tělu prospěšné látky v optimálním množství. Sehnat se sice dají ženšen kapsle, ovšem zakoupit můžete i směs na přípravu čaje.

Ženšen pravý ve volné přírodě nenajdete, pěstuje se v současné době pouze na speciálních farmách. V horských svazích Číny sice narazíte na ženšen i v přírodě, ale nejedná se o ženšen pravý, ale o čínský divoký ženšen.

Jaké účinky má ženšen na lidský organismus?

Léčivá droga, jak se jinak exotické bylince v minulosti říkalo, má blahodárné účinky na psychické i fyzické zdraví člověka. Udržuje harmonii, zvyšuje energii, zajišťuje psychickou a fyzickou odolnost organismu, posiluje nervovou soustavu a nastoluje rovnováhu v hormonálním systému.

Jak připravit čaj z ženšenu pravého?

Ženšen se zpracovává různě. Zatímco někdo si z něho vaří polévku, někdo si zase vyrábí víno. Z bylinky si však můžete uvařit také čaj, jenž se konzumuje hlavně v korejských končinách. Pozor, neměli byste ho kombinovat s čajem zeleným či černým. Jestliže chcete pít ženšenový čaj, tak zelený a černý určitě na čas vysaďte.

Suroviny

300 až 500 ml vody

nakrájený kořen zralého ženšenu

pytlík obyčejného čaje

Do jednoho šálku čaje se doporučuje jeden plátek kořene, což jsou zhruba 2 gramy. Plátek kořene vložíte přímo do vody, kterou přivedete k varu. Poté nechejte ženšen co nejdéle louhovat, ideálně 10 až 20 minut. Přidejte ještě pytlík oblíbeného ovocného čaje a můžete se pustit do pití. Ženšenový čaj byste měli konzumovat spíše v dopoledních hodinách, protože některým lidem může způsobit nespavost.

  • Přečteno: 895