Proč všichni začali vybarvovat omalovánky?

omalovánky pro seniory

Posledních pár let jsou velkým hitem omalovánky. Ať už vám je pět let nebo padesát, doporučují se ve volném čase, mimo čtení knih, pracovat na omalovánkách. V tomto článku vám shrneme důvody, proč jsou například omalovánky pro seniory tak oblíbené a kde je můžete sehnat.

Výhody pro mozek

Na omalovánkách je skvělé to, že nemusíte vymalovávat realisticky, nebo uvnitř daných linií. Podpořte svou fantazii a přidejte si obrazce do pozadí, kde zatím žádné není, vybarvěte nebe zeleně a nebojte se “zkazit” pěkný obrázek. Soustředění se na manuální práci a přemýšlení o tom, jakou další barvu použijete vám nejen odvede pozornost od stresu, ale pomůže dosáhnout téměř meditativního stavu. A jak všichni víme, meditace je další doporučovanou aktivitou pro všechny.
Senioři, kteří nemají dost síly na jiné kreativní tvořivé práce ocení možnost vybarvovat krásné obrazce a věnovat se něčemu manuálně při poslouchání televize.

Výhody pro tělo

Mezi očividné výhody patří eliminace stresu, který z těla má šanci odejít skrze uklidňující aktivitu. Další výhodou je posílení svalů na ruce. Nezdá se to, ale malé pohyby rukou jako vybarvování začnou být velmi namáhavé, pokud na ně nejste zvyklí.
I unavené oči si odpočinou více u soustředění na papír a pastelky než na obrazovku televize, počítače či mobilu.

Čmáranice, fantazie, nebo vědomosti

Omalovánky, obzvláště ty pro dospělé, seženete v nepřeberném množství témat. Klasikou jsou uklidňující, pravidelné tvary, mandaly, vzorce a symetrické křivky. Jejich výhodou může být neodvádění myšlenek konkrétní tématikou od vymalovávání, zajištění skutečně meditativního stavu. Krásou ostatních témat může být pravý opak. Vymalováním peří sovy můžete přijít na unikátní myšlenky a kreativní pochody.

  • Přečteno: 380