Na co si dát pozor při Crohnově nemoci? Přinášíme vám 3 nejčastější chyby!

Přečtěte si, jaké jsou tři nejčastější chyby, kterých se lidé s Crohnovou chorobou dopouští. Týká se vás některá z nich? 

1. “NELÉČBA”

Crohnova nemoc je v dnešní době velkým strašákem a málokdo si chce připustit, že je jedním z těch, které tato choroba postihla. Proto se spousta lidí i přes podezření nechce léčit, vyhýbá se prohlídkám a odmítá čelit nepříjemné pravdě. To je však velmi nebezpečné. Stejně tak jako přerušování léčby kvůli pocitu úlevy. Crohnova nemoc se vyznačuje dvěmi fázemi - období vzplanutí a období remise. Často se pacienti dostanou do klidového období a považují se za vyléčené, přestanou brát léky, vynechávají kontroly a užívají si svého “zdraví”. V mnoha případech pak ale nastane fáze vzplanutí a problémy jsou zpět, často kvůli vynechání léků a nedodržování potřebné stravy přijdou v mnohem horší formě.

“Crohnova nemoc se dlouhodobě léčí kortikoidy a většinou se přistupuje k operačnímu řešení. Defekt se však dá odstranit i pomocí bylin.” 

Pokud se vám tedy nechce do klasické léčby nebo vám nevyhovuje její současná forma, zkuste najít alespoň alternativu například v podobě přírody, nevynechávejte léčbu úplně. Jak podotýká MUDr. Josef Maček, odborník na tradiční medicínu, “Crohnova nemoc se dlouhodobě léčí kortikoidy a většinou se přistupuje k operačnímu řešení. Defekt se však dá odstranit i pomocí bylin.” Tak proč to nezkusit?

2.  ŠPATNÁ STRAVA

Neexistuje žádná konkrétní dieta ani forma stravy, kterou by se lidé s Crohnovou chorobou měli řídit. Proto je také důležité obrátit se na specialistu a nepokoušet se s nemocí bojovat doma bez odborné pomoci, který vám pomůže se sestavením jídelníčku.

Samozřejmě to ale neudělá vše za vás, musíte se hlídat a dávat pozor na to, co příznaky nemoci zhoršuje. Zároveň je také důležité dbát na dostatečný příjem vitamínů a minerálů, které se u většiny pacientů trpících Crohnovou nemocí vyskytují v příliš malém množství. Proto si dejte pozor na příliš radikální diety. I když se to může zdát jako dobrý nápad a cesta k tomu, jak předejít problémům, nejíst a příliš se omezovat v případě Crohnovy nemoci opravdu nepomáhá!

3.  KOUŘENÍ

A je to tady zase. Kouření opravdu není dobré a pro pacienty s Crohnovou chorobou už vůbec ne. Kouření a častý pobyt v zakouřeném prostředí zvyšuje počet období vzplanutí a také projevy této fáze. Po operativním řešení je také dvakrát vyšší riziko toho, že se Crohn do vašeho života vrátí.

Pokud jste se v tomto článku našli, nepodceňujte to! Zamyslete se, jestli vám to za to stojí a nebylo by lepší se do léčby pořádně opřít...

 

  • Přečteno: 1424