Jak se zbavit mravenců ze zahrady?

Mravenci jsou sice všudypřítomní, ale pokud se Vám na zahradě usídlila jejich kolonie, tak mohou rychle způsobit velké škody na výhoncích a ovocných stromech. Kromě toho, že okusují ovocné stromy a zeleninové výhonky, kyselina kterou tak roznáší po rostlinách působí negativně a rostliny mohou začít odumírat. Jak se zbavit mravenců ze zahrady

Výsledek obrázku pro mravenci

Také je třeba vědět, že spolu s mravenci se připravte na nutné zlo - mšice. Mšice a další škůdci jsou přenášeny na těle mravenců spolu s bakteriemi, které během několika dní nadělají paseku z Vaší zahrady. Jak je tedy ze zahrady vyhnat?

 

Prevence mravenců
Dobrou prevencí před mravenci jsou aromatické bylinky, vysázené v blízkosti Vašeho výhonu či stromů. I samostatný květináč s levandulí, tymiánem či bazalkou svou pronikavou vůní odpudí mravence a ti se radši přemístí jinam. Další dobrým trikem je použití aromatického hnojiva, jako je kávový lógr, který mravenci nemají v lásce.

Výsledek obrázku pro bylinky v květináči

 

Přemístění mraveniště
Mraveniště nejsou vždy veliké hromady hlíny s očividnými cestičkami mravenců hemžícími se všemi směry. Často bývají menší a pod zemí. Zkuste vypozorovat, kudy mravenci nejčastěji chodí a v tom okolí by se mělo nacházet jejich mraveniště. Nyní je několik možností.

Obecně se nedoporučuje snažit se fyzicky zbavit mraveniště, protože to pouze mravence přesune na místo více ukryté a budete mít větší problém se jich zbavit.
Jednou z možností je dovolit jim přesunout svoje mraveniště do přenosného obydlí, které budete moct přemístit. Známým trikem je použít velký obrácený květináč naplněný hlínou a zbytky jídla, nejlépe sladkého. Za pár dní se mravenci přemístí a vy je budete moct lopatou podebrat a přemístit.

 

Hubící prostředky
Když vše ostatní selže, není třeba zoufat, existuje velké množství pastí a hubících prostředků na mravence. Je třeba také zjistit, jestli mravenci, kteří Vás navštěvují nejsou chránění. Například mravenci lesní jsou chránění zákonem a jejich hubení, či narušení jejich mraveniště je nelegální.


Mezi pasti patří nejčastěji oboustranné lepící pásy na stromy, které účinně polapí mravence při jejich cestě za oblíbenou potravou. Dále máme mravenčí domečky, ve kterých se vyskytuje pesticid, kterým se mravenci nakrmí a buď na místě, nebo cestou do mraveniště uhynou.

Dále existují chemické postřiky a posypy, které se aplikují na cestičky k mraveništi či přímo do mraveniště. Při aplikaci hubících prostředků ale vždy dbejte na bezpečí své i svého okolí. Zamezte vdechnutí či zasažení pokožky. Také nezapomeňte, že ostatní zvířata jsou náchylná na chemikálie a zamezte jejich otrávení například přikrytím místa aplikace zatíženým proutěným košíkem.

 

Štítky: hubení mravenců

  • Přečteno: 1135