Rozhodli jste se investovat své peníze, ale nevíte kde začít? Dáme Vám pár tipů jak na to.

Investice do dluhopisů

Když se dostaneme finančně do fáze, kde nám výdělky přesahují výdaje, vznikne nám volný kapitál, který můžeme uložit na horší časy. Můžete se ale také rozhodnout dát své peníze na místo, kde po čase získají vyšší hodnotu, než aby jen stály na účtě a postupně hodnotu spíše ztráceli s rostoucí inflací. Možností je ale mnoho a kdo se v tom má vyznat? Akcie, zlato, dluhopisy a jiné cenné papíry... poradíme Vám.

Jak tedy nejúspěšněji investovat s jakoukoliv částkou? V tomto článku rozebereme možnosti, do kterých finančních věcí můžete investovat a jakou míru rizika to obnáší. 

Ve světě investic nás zajímají tři základní pojmy a to Riziko, Výnos a Likvidita. Tyto ukazatele v investování jdou ruku v ruce a podle toho, jakou míru jednotlivých vlastností mají se určuje vhodnost investování.

Investice do dluhopisů

Tento jednoduchý trojúhelník nám zobrazuje skutečnost, že "ideální" investice neexistuje. Ideální by bylo, kdyby existovalo nízké, případně nulové riziko, vysoký výnos s vysokou likviditou, respektive schopností směny cenného papíru za hotové. Vždy budou investice buď výnosné, likvidní a rizikové, nebo naopak bezpečné, nelikvidní a s nížším výnosem a všechny varianty těchto vlastností. 

Tyto vlastnosti je třeba zvážit a zjistit, na čem nám nejvíce záleží. Jestli chcete mít jistotu, že si můžete peníze v případě potřeby vyměnit za hotovost, bude Vás zajímat vysoká likvidita. Pokud Vás zajímá bezpečnost, soustřeďte se na nízké riziko. A tak dále.

 

Větší riziko = větší výnos

Jedním z rizikovějších investic jsou akcie do velkých firem s potenciálním růstem. Dále se můžete porozhlédnout po menších firmách, nebo start-upech, které vyžadují finanční výpomoc do začátku. 

Pokud se rozhodnete pro vyšší riziko, doporučení obecně bývá nesázet všechny své úspory na jednu kartu, ale vytvořit si takzvané investiční portfólio, které v případě neúspěchu investice přinese minimální riziko pro Vaše úspory. Tyto investiční portfólia jsou vytvořena s pomocí investičního poradce.

 

Chci mít své peníze hned po ruce!

Zajímá Vás tedy likvidita. Zajímavou likvidní investicí jsou v dnešní době kryptoměny. Bitcoin se od svého založení vyšplhal mezi ty nejoblíbenější kryptoměny a jeho tendence nám napovídají, že se nechystá zmizet z investičních portfólií.

 

Rozšíření portfólia

Dluhopisy jsou vhodným způsobem jak diverzifikovat své portfólio a mít různé míry výnosnosti a rizika ve svém investičním portfoliu. Dluhopisy mají tu výhodu, že poskytují pravidelné vyplácení úroků po dobu zakoupení dluhopisu. Předem také víte, jakou konečnou částku z dluhopisu získáte. Pokud máte zájem o získání více informací o investování do dluhopisů, poradenské centrum ČeskéDluhopisy.cz Vám je k dispozici.

  • Přečteno: 744